Pagina de inicio
/
Negocios
/
Answer 2 Points Consider the following scenario. leff has a budget of 16 per week that can be spent on apples and oranges. The cost of apples is 1 per apple, and the cost of oránges is 2 per orange. Which of the following combinations of apples and oranges lies on Jeff's budget constraint?Select the best answer. 8 apple(s) and 4 orange(s) 8 apple(s) and 8 orange(s) 6 apple(s) and 4 orange(s)

Problemas

Answer 2 Points
Consider the following scenario.
leff has a budget of 16
per week that can be spent on apples and oranges. The cost of apples is 1 per apple,
and the cost of oránges is 2 per orange.
Which of the following combinations of apples and oranges lies on Jeff's budget constraint?Select the best answer.
8 apple(s) and 4 orange(s)
8 apple(s) and 8 orange(s)
6 apple(s) and 4 orange(s)

Answer 2 Points Consider the following scenario. leff has a budget of 16 per week that can be spent on apples and oranges. The cost of apples is 1 per apple, and the cost of oránges is 2 per orange. Which of the following combinations of apples and oranges lies on Jeff's budget constraint?Select the best answer. 8 apple(s) and 4 orange(s) 8 apple(s) and 8 orange(s) 6 apple(s) and 4 orange(s)

Solución

avatar
Enriqueveterano · Tutor durante 9 años
expert verifiedVerificación de expertos
4.6 (213 votos)

Responder

To determine which combination of apples and oranges lies on Jeff's budget constraint, we need to calculate the total cost for each combination and see if it equals Jeff's budget of $16.<br /><br />1. **8 apples and 4 oranges:**<br /> - Cost of 8 apples = \(8 \times \$1 = \$8\)<br /> - Cost of 4 oranges = \(4 \times \$2 = \$8\)<br /> - Total cost = \$8 + \$8 = \$16<br /><br />2. **8 apples and 8 oranges:**<br /> - Cost of 8 apples = \(8 \times \$1 = \$8\)<br /> - Cost of 8 oranges = \(8 \times \$2 = \$16\)<br /> - Total cost = \$8 + \$16 = \$24<br /><br />3. **6 apples and 4 oranges:**<br /> - Cost of 6 apples = \(6 \times \$1 = \$6\)<br /> - Cost of 4 oranges = \(4 \times \$2 = \$8\)<br /> - Total cost = \$6 + \$8 = \$14<br /><br />The combination that lies on Jeff's budget constraint is **8 apples and 4 oranges**, as the total cost is exactly \$16.
Haz clic para calificar: